متا تگ چیست


هر آنچه که در صفحه های مختلف وب می بینیم توسط کدهای HTML نوشته می شوند. وقتی در حال وبگردی هستید مرورگرها، کدهای HTML را نمایش نمی دهند. تنها شما می توانید بخشی از آن را که قابل خواندن برای انسان است ببینید. ساختار مرورگرها طوری است، که کدهای HTML و … را به صورت قابل درک و خواندن برای انسان تبدیل کنند. از این رو در زمان وبگردی تنها محتوای متنی و تصویری برای شما نمایش داده می شود. متا تگ ها نیز بخشی از کدهای HTML هستند. که شامل اطلاعاتی در مورد صفحه های وب می باشند. و در بخشی از یک سند HTML قرار می گیرند. در واقع این کدها برای این منظور به کار می روند که محتوای صفحه، کلمات کلیدی و بسیاری مسائل دیگر را برای موتورهای جستجو توصیف کنند.
وقتی عبارتی را در اینترنت جستجو می کنید. موتورهای جستجو به کمک ربات ها، الگوریتم ها و متا تگ ها نزدیک ترین نتایج، به آنچه که دنبالش هستید را نمایش می دهند. به بیان ساده تر متا تگ ها توضیحاتی هستند که برای موتورهای جستجو نوشته می شوند، تا بهتر بتوانند صفحه های مختلف سایت را index کنند.

متا تگ ها چه کاری انجام می دهند؟

متا تگ ها تنها حاوی توضیحاتی برای موتورهای جستجو یا مرورگرها هستند و قرار نیست جزو محتوای اصلی صفحه محسوب شوند. کدهای متا تگ ها از چشم بازدید کنندگان سایت پنهان است. اما اگر بخواهید که در هر صفحه از وب کدهای Meta Tag و HTML را ببینید، می بایست در یک قسمت از فضای خالی صفحه مورد نظر، راست کلیک کنید و گزینه «مشاهده منبع صفحه» را انتخاب کنید. سپس صفحه ی جدید باز می شود، که حاوی کدهای HTML و Meta Tag خواهد بود. همانطور که پیشتر اشاره شد متا تگ ها در قسمتی از سند HTML قرار دارند.

برای اجرای درست برخی از متا تگ ها لازم است، دانش برنامه نویسی تحت وب را داشته باشید. چرا که در صورت اجرای اشتباه کدها احتمال دارد خساراتی را به بار آورد، که گاهی جبران ناپذیرند!. پیش از اینکه بی خیال متا تگ شوید، باید بگویم که این توضیحات از لحاظ سئو مهم هستند و اگر می خواهید سایت تان را به بهترین شکل بهینه سازی کنید، لازم است تا شیوه درستی را برای این کار اتخاذ کنید.

چرا متا تگ ها مهم هستند؟

می دانیم که سئو در حال تحول است و میزان اهمیت کلمات کلیدی تغییر کرده است. کلمات کلیدی در عبارت مورد جستجوی کاربران قرار می گیرند و عبارت مورد جستجوی کاربر ترکیبی از این کلمات کلیدیست. کاربران بعد از جستجوی عبارت مورد نظر به مشاهده نتایج جستجو پرداخته و به دنبال آیتم هایی هستند که متناسب با عبارت مورد جستجوی آنهاست.

موتورهای جستجو می دانند که کاربران از نتایج جستجو انتظار دارند که دارای عبارت مورد جستجوی آنها باشند. با اینکه موتورهای جستجو با استفاده از تکنولوژی های جستجوی معنایی به درک عبارات مورد جستجو می پردازند، اما با این وجود، تطابق بین عبارت جستجو شده توسط کاربر با نتایج جستجو هنوز مهم است.

حال چرا متا تگ ها دارای اهمیتند؟ چون که داده های قرار گرفته در این متا تگ ها، بعضا همان هایی هستند که در نتایج جستجو ظاهر می شوند

چطور می شود از متا تگ ها برای SEO استفاده کرد؟

برای به کار بردن برخی متا تگ های مهم سئو نیازی ندارید حتما برنامه نویس باشید. امروزه CMS هایی مثل وردپرس ابزار بسیاری را در قسمت ویرایشگر متن در اختیار نویسندگان قرار داده اند تا ضمن اینکه بتوانند محتوای ارزشمندی تولید کنند، در جهت بهینه سازی محتوای تولیدی نیز اقداماتی انجام دهند. این ابزار به کارگیری متا تگ های مختلف را به راحتی و با چند کلیک ممکن می سازند.
برای نمونه می توان به هدینگ ها، ابزار لینک دهی، ویرایشگر تصاویر و قسمت تگ یا برچسب ها اشاره کرد. اگر تا کنون به متا تگ ها اهمیت نمی دادید، بهتر است از همین حالا تغییر رویه دهید و به سئوی سایتتان کمک کنید تا در نتایج بالاتر ظاهر شوید.
ــ برای شروع بررسی کنید که آیا همه صفحات سایت و محتوای شما دارای تگ Title یا عنوان مناسب هستند یا خیر؟ آنهایی که عنوان مناسب ندارند را ویرایش کنید و با توجه به دستورالعمل های مربوط به سئوی عنوان، آنها را باز نویسی کنید. به کار بردن کلمات کلیدی در این قسمت بسیار مهم است آنرا از یاد نبرید!
ــ همه محتوای سایت را بررسی کنید و برای هر یک متای توضیحات مناسب بنویسید. این بخش برای جذب کاربر به سایت بسیار مهم است، حتما از چیکیده ای مناسب استفاده کنید.
ــ متا تگ مربوط به ربات ها را به دقت تنظیم و اعمال کنید. اگر صفحاتی از سایت تان مطالب ارزشمندی ندارند بهتر است، توسط همین متا تگ ها دور از دسترس ربات ها بمانند، تا زمانی که کاملا بهینه سازی و ویرایش شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.