گوگل پنالتی چیست؟

همان طور که می دانید سایت برای اینکه در رتبه گوگل و صفحه اول آن نمایش داده شود نیاز به بهینه سازی دارد. بهینه سازی سایت که سئو نامیده می شود سه نوع مختلف دارد که آن ها را به نام سئوی سفید , سئوی خاکستری و سئوی سیاه هستند. هنگامی که کاربری از سئوی سیاه برای افزایش رتبه سایت استفاده کند الگوریتم های گوگل به سرعت آن را شناسایی و جریمه می کنند. این جریمه به روش های مختلفی اعمال می شود که در ادامه به آن اشاره می کنیم .


انواع گوگل پنالتی

گوگل کاربران خود را به دو مدل مختلف جریمه می کند که هر کدام از آن ها به تنهایی می تواند برای کاربر بسیار گران تمام شود.


پنالتی دستی

پنالتی دستی که به Manual Penalty نیز شناخته می شود زمانی رخ می دهد که فردی مستقیم از جانب گوگل اقدام به بررسی سایتی کند. متاسفانه در این حالت سایت به طور کامل از نتایج گوگل حذف می شود.


پنالتی اتوماتیک

پنالتی اتوماتیک که به Algorithmic Penalty شناخته می شود زمانی رخ می دهد که سایت توسط الگوریتم های گوگل بررسی و جریمه شود. در این شرایط سایت به طور کامل از نتایج گوگل حذف نمی شود بلکه تنزل رتبه پیدا می کند و کاربران برای پیدا کردن سایت شما باید به صفحه های آخرتر گوگل مراجعه کنند که این مساله به میزان چشم گیری ترافیک و بازدید سایت را کاهش می دهد.


چه دلایل باعث گوگل پنالتی شدن سایت می شود؟

در ابتدای مطلب اشاره شد که دلیل اصلی پنالتی شدن سایت این است که قوانین و اصول گوگل نادیده گرفته شود. الگوریتم ها و قواعد گوگل مرتب بروزرسانی و آپدیت می شود اگر سایت خود را باتوجه به این تغییرات بهینه نکنیم باید منتظر جریمه از جانب گوگل باشیم. حال با توجه به این چه عواملی می تواند ما را دچار این جرائم کند؟


بک لینک سازی

بک لینک سازی زیاد در یک فاصله زمانی کوتاه جزو مواردی است که گوگل نسبت به آن حساس است. تصور نکنید که ایجاد ۱۰۰۰ بک لینک در یک روز می تواند رتبه وب سایت را به طور چشم گیری افزایش دهد بلکه انجام آن باعث حساسیت گوگل می شود و شما را به عنوان یک سایت متخلف شناسایی و اسپم می کند.

بک لینک سازی به عنوان سئوی سیاه شناخته می شود اما انجام آن کاملا اشتباه نیست بلکه با خرید بک لینک معتبر موجب افزایش رتبه سایت به طور اصولی شوید.


تبادل کردن لینک

در سال های گذشته با تبادل لینک دو طرفه به بهبود رتبه سایت می توانستید کمک کنید. ولی امروزه که الگوریتم ها و ربات های گوگل بسیار هوشمند شده اند انجام این کار می تواند به ضرر سایت باشد. تبادل لینک به طور کامل رد نشده زیرا گوگل از پایه و اساس با تبادل مشکل ندارد بلکه برای آن قائده و اصولی مطرح کرده که اگر آن را رعایت نکنید دچار جریمه می شوید.


محتوای کپی‌ رایت

گوگل برای سایت هایی که از محتوای کپی استفاده می کنند جریمه سنگینی در نظر گرفته و آن ها را گوگل پنالتی می کند. استفاده از محتوای بی نظیر و دست اول می تواند محبوبیت سایت را نزد گوگل افزایش دهد و کاربران بیشتری را به سمت سایت شما بکشد.


استفاده زیاد از کلمات کلیدی

چگالی کلمات کلیدی در متن بین ۱ % تا ۲/۵ % است. اگر این میزان را رعایت نکنید الگوریتم گوگل به سراغ شما می آید. گوگل الگوریتمی با عنوان پاندا دارد که وظیفه او شناسایی این تخلف هاست. از آن جایی که شما ابتدا باید برای کاربر و سپس برای گوگل بنویسید، استفاده زیاد از کلمات کلیدی می تواند خوانایی مطلب را تحت تاثیر منفی قرار دهد و جذابیت خود را برای کاربر از دست بدهد.


چگونه از پنالتی شدن سایت مان جلوگیری کنیم؟

تنها یک راهکار برای عدم گوگل پنالتی شدن وجود دارد و آن هم این است که سایت را به درستی بهینه کنید. برخی از افراد تصور می کنند که بهینه کردن بیش از حد سایت موجب جلب توجه مثبت گوگل می شود در صورتی که اینطور نیست. شما در مدیریت سایت و تولید محتوا ابتدا باید کاربران را در نظر بگیرید. در نظر گرفتن کاربران و تولید محتوای کاربر پسند اولین قدم در جلب توجه گوگل است زیرا یکی از فاکتورهای گوگل در نظر گرفتن کاربران و واکنش آن ها به سایت شماست. و رضایت کاربر می تواند رضایت گوگل را به دنبال داشته باشد.


چگونه متوجه شویم که سایت مان پنالتی شده است؟

گوگل برای اینکه به کاربران خود بفهماند در کدام بخش و به چه دلیلی جریمه شدند، اقدام به تهیه و ارسال یک گزارش با توضیحاتی کافی برای وب‌مسترها می‌کند. اگر ابزار Google Search Console را فعالسازی کرده باشید، فایل گزارش مربوطه را در این کنسول دریافت می‌کنید.

در موارد دیگر به ویژه نقض حقوق کپی‌رایت، گوگل اقدام به ارسال یک ایمیل اطلاعاتی به آدرس حساب کاربری شما در گوگل وب‌مسترتولز می‌کند. در برخی موارد نیز گزارشات متعدد به صورت فهرست در این کنسول به نمایش در می‌آیند. بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً از سیستم‌های Google Search Console ، Google Analytics و Google Webmaster Tools استفاده کنید.


راه نجات از گوگل پنالتی چیست ؟

تمام موارد پنالتی شدن را بررسی کنید. اگر محتوای کپی در سایت منتشر کرده اید آن ها حذف کنید یا تغییر دهید. اگر از کلمات کلیدی به میزان زیادی استفاده کرده اید آن ها را کم کنید و به درصد استاندارد برسانید. برای برطرف کردن لینک های اسپم نیز می توانید با مراجعه به گوگل وب مستر تولز و در بخش link to your site آن ها شناسایی و حذف کنید.

بعد از انجام این راهکارها باید یک پیام بازبینی برای گوگل بفرستید تا بعد از بررسی های لازم شما را از پنالتی خارج کند. اگر به صورت دستی پنالتی شده اید باید یک درخواست بازبینی Reconsideration Request برای گوگل بفرستید. اما اگر از جانب الگوریتم های گوگل به صورت اتوماتیک پنالتی شده اید بهتر است صبر پیشه کنید تا الگوریتم ها دوباره به سراغ سایت شما بیایند و تغییرات جدید را مشاهده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.