صفحات موبایلی پرشتاب (AMP) چگونه کار می کنند؟

اگر در فضای دیجیتال مارکتینگ، سئو یا تولید محتوا هستید، شاید عبارت AMP را شنیده‌ باشید. AMP یا Accelerated Mobile Pages برای شتاب بخشیدن به بارگذاری صفحات در دستگاه وب‌های موبایل است و از آنجا که امروزه کاربران سایت‌ها بیشتر از دستگاه‌های تلفن همراه خود برای وب گردی استفاده می‌کنند، یکی از ملزومات و واجبات هر وب‌سایتی به شمار می‌رود. حتی گوگل نیز استفاده از این فناوری را در سئو سایت‌ها تأثیر خواهد داد. پس با ما همراه باشید تا سایت خود را هر چه بیشتر بهینه سازی کنید.


AMP چیست؟


مخفف عبارت Accelerated Mobile Pages و به معنی شتاب دهنده صفحات سایت در موبایل می باشد. در دنیای امروز با توجه به رشد روز افزون موبایل های هوشمند، می توان به طور میانگین در نظر گرفت که اکثرا افراد جستجو در سایت ها را با استفاده از تلفن همراه خود انجام می دهند، در نتیجه بسیار مهم است که فاکتورهای رتبه بندی گوگل برای سئو در موبایل نیز رعایت شود.

کاربران هنگام جستجو و مشاهده وب سایت ها تمایل به صرف زمان زیادی ندارند و چنانچه سرعت بارگذاری سایت شما مناسب با استاندارها نباشد، به سایت رقیب مراجعه می کنند. از این رو سرعت بارگذاری سایت در رتبه بندی سایت برای موتورهای جستجو نظیر گوگل بسیار حائز اهمیت می باشد. چه بسا سایت هایی هستند که دارای محتوای بسیار کاربردی و ارزشمند می باشند اما به دلیل عدم برخورداری از سرعت مناسب نرخ کلیک و بازدید خوبی ندارند.

در موتورهای جستجوی دیگر مثل بینگ نیز سرعت سایت در موبایل، به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی سئو در نظر گرفته شده است. استفاده از AMP به شما کمک می کند تا سرعت بارگذاری صفحات سایت خود را در موبایل افزایش دهید، این اقدام باعث رشد تعداد بازدید کنندگان سایت می شود. می توان گفت به طور میانگین استفاده از AMP، سرعت بارگذاری سایت در موبایل را تا ۸۵ درصد افزایش می دهد.


زمانی که میخواهید صفحات سایت خود دارای AMP باشد، می بایست از استانداردهای AMP در طراحی سایت خود استفاده کنید و صفحات سایت خود را براساس این استانداردها طراحی نمایید.

برای اینکه مشخص شود سایت از تکنولوژی AMP استفاده می کند، گوگل در کنار سایت یک نمادی به شکل صاعقه یا جرقه نیز اضافه میکند.

AMP چیست و چه تأثیری در سئو سایت دارد؟

صفحات موبایلی پرشتاب (AMP) چگونه کار می کنند؟

صفحات موبایلی پرشتاب دقیقاً مانند هر صفحه HTML دیگر، اما با مجموعه محدودی از کارکردهای فنی مجاز که توسط مشخصات AMP منبع باز تعریف و اداره می شوند، هستند. درست مانند تمام صفحات وب، AMP در هر مرورگر مدرن یا نمای وب برنامه بارگذاری می شود. پرونده های AMP از رویکردهای مختلف فنی و معماری استفاده می کنند که سرعت را در اولویت قرار می دهند تا تجربه ای سریعتر را برای کاربران فراهم کنند. توسعه دهندگان AMP می توانند از یک کتابخانه غنی و رو به رشد از مؤلفه های وب استفاده کنند، که امکان جاسازی اجزا رسانه ای غنی مانند فیلم و پست های اجتماعی ، نمایش تبلیغات یا جمع آوری آمارها را فراهم می کند. هدف از AMP این نیست که یکسان سازی چگونگی ظاهر و محتوا صورت گیرد، بلکه در عوض ایجاد یک هسته فنی مشترک تر بین صفحاتی باشد که باعث افزایش سرعت بارگذاری می شود.


مزایای استفاده از AMP

استفاده از AMP عملکرد سرور را بهبود می بخشد و باعث می شود درخواست های اضافی و تکراری تا حد زیادی کم شود.استفاده تکنولوژی AMP بر روی افزایش بهبود سئو سایت در موبایل بسیار تاثیر مثبتی میگذارد.نرخ کلیک سایت را افزایش می دهد.استفاده از این تکنولوژی، نرخ پرش Bounce Rate را کم می کند.محتوای سایت شما شانس خوبی برای قرار گرفتن در قسمت ”Carousel” را پیدا میکند. Carousel که به چرخ و فلک گوگل نیز معروف است، جدیدترین نتایج و مناسب ترین آن ها را در قالب یک بخش به صورت اسلایدر نمایش می دهد. صفحاتی که از AMP استفاده می کنند این شانس را دارند که در بخش Carousel قرار گیرند.ترافیک ارگانیک سایت به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

چطور AMP را در سایتم فعال کنم؟

فعالسازی و استفاده از این سیستم در وب سایت شما شامل مراحل زیر است و باید به صورت کامل و صحیح انجام شود ، در غیر این صورت می تواند باعث بروز مشکلاتی در وب سایت شما شود ، بنابراین درباره این قضیه احتیاط کنید و یا انجام آن را به یک متخصص با تجربه بسپارید :

  1. بستر استفاده از امپ باید در وب سایت کدنویسی شود
  2. پست تایپ های مورد نیاز باید ایجاد شود ، این پست تایپ ها مانند اسکلت ساختمان است و باید کاملا مطمئن باشد
  3. چند نمونه صفحه اولیه ایجاد شود و تست گیری شود
  4. در نهایت سیستم برای کل محتوای سایت فعال شود
  5. صفحات امپ در گوگل وبمستر تست شود
  6. سری آدرس URL های نسخه AMP در سرچ کنسول گوگل معرفی شود
  7. راه اندازی نهایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.